Bejelentkezs

Felhasznlnv

Jelsz



Elfelejtetted jelszavad?
j jelsz krse

Salgó László a rabbi-rendõr?

Budapest, 1910. április 23. – Budapest, 1985. július 24.
1935-ben a budapesti Országos Rabbiképzõ Intézetben rabbi oklevelet szerzett. 1935-tõl a józsefvárosi zsinagógában rabbi-helyettesként és hitoktatóként mûködött, 1945-tõl fõrabbi, 1959-tõl a Budapesti Rabbiság igazgatója (rituális fõfelügyelõ), az Országos Rabbi-képzõ Intézet tanára. Tagja volt az Országos Rabbitanácsnak. 1971-tõl haláláig országos helyettes fõrabbi, egyidejûleg a budapesti Dohány utcai Fõtemplom vezetõ rabbija volt. A Pázmány Péter Tudományegyetemen bölcsészettudományi doktorátust szerzett. 1980. június 8-án Budapest 17. számú egyéni választókerületében, majd 1985. június 8-án, az országos listán országgyûlési képviselõvé választották.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A budapesti rendõrfõkapitány javaslatára az országos rendõrfõkapitány 2010. október 4-ei hatállyal a szolgálat érdekében, beleegyezésével, eredeti beosztásából történõ egyidejû felmentésével áthelyezte Salgó László r. százados urat a BRFK XVII. kerületi Rendõrkapitányság vezetõjét a BRFK VIII. kerületi Rendõrkapitányság állományába és megbízta a kapitányságvezetõi feladatok ellátásával.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Állománygyûlés
Vezetõi kinevezések a VIII. kerületi Rendõrkapitányságon

2011. augusztus 2. 13:39

Ünnepélyes keretek között, 2011. augusztus 01 – jén a VIII. kerület Rendõrkapitányság teljes állománya részvételével került sor az új vezetõk beiktatására. A Józsefvárosi Önkormányzat tanácstermében, amely helyt adott a neves eseménynek, megjelent még Dr. Kocsis Máté polgármester és Fuxreiter Róbert r. õrnagy, a IX. kerületi Rendõrség megbízott Kapitánya.

Az egybegyûlteket, Salgó László r. õrnagy, a VIII. kerületi Rendõrség Kapitánya köszöntötte, majd rövid beszéde után megtörtént a megbízások ünnepélyes átadása. A Kapitányságvezetõ helyettes Wieszt Ferenc r. õrnagy, a Közrendvédelmi Osztály vezetõje lett, aki 1996 óta szolgál Józsefvárosban. Köszöntõ beszédében kiemelte, büszke arra, hogy józsefvárosi rendõr és nagy megtiszteltetés számára a kapitányságvezetõ helyettesi pozíció. A Bûnügyi osztály vezetésével Oláh Zsolt r. alezredest bízták meg, aki harminc éves rendõri szakmai múltjával és tapasztalatával méltán említhetjük a legmegfelelõbb vezetõk között. További megbízások is átadásra kerültek, többek között a Vizsgálati osztályvezetõi, amit Dauda Márta r. hadnagy, és a Bûnüldözési alosztály vezetõi, amit Kazup Éva r. hadnagy tölt be. Ezúton is gratulálunk és sok sikert kívánunk munkájukhoz.


Wieszt Ferencnek, az új Kapitányságvezetõ helyettesnek gratulál Kocsis Máté

A megbízások átadását követõen, Fuxreiter Róbert r. õrnagy leköszönõ beszédét hallgattuk meg, aki a VIII. kerület Kapitányságvezetõ helyettesi pozíció helyett, a IX. kerületi Rendõrkapitányság megbízott Kapitányi tisztjének betöltésére kérték fel. Megható beszédében kiemelte, büszke munkájára és köszönettel tartozik a VIII. kerületnek, mind a szakmai tapasztalat megszerzése, mind az emberi összetartozás terén sokat tanult az itt élõ állampolgároktól és rendõr társaitól, vezetõitõl egyaránt. Fuxreiter Róbert r. õrnagynak ezúton szeretnék gratulálni új megbízásához és egyúttal szeretnénk megköszönni a Józsefvárosért tett áldozatos és lelkiismeretes munkáját.


Az ünnepséget Dr. Kocsis Máté polgármester úr zárta, a már-már hagyománynak mondható jutalomüdülések átadásával. Ebben az évben is több, VIII. kerületben szolgálatot teljesítõ hivatásos és közalkalmazott, a rendõrség állományában dolgozót tüntettek ki azzal, hogy a Balaton partján, a Józsefvárosi Önkormányzat káptalanfüredi üdülõjében töltsenek el családjukkal egy-egy hosszú hétvégét. A jutalmazottak fáradságos és lelkiismeretes munkájukkal érdemelték ki azt a megtiszteltetést, melyben a VIII. kerület Polgármestere részesítette õket. A kitüntetetteknek kellemes idõtöltést és további sikeres munkát kívánunk.
Az ünnepség végeztével az állomány tagjai, eme nevezetes napot megörökítvén a Nemzeti Múzeumnál fotózáson vettek részt.


Komcsákné Sz. Magdolna
Sajtóreferens
BRFK, VIII. kerületi Rendõrkapitányság

Hozzszlsok

# | zafir zafir - 2012 04 20 ¦ 11:26:51
Ez igen! De szeretném már látni egy krimit, amelyikben nem Derrick, nagy Colombo hadnagy nyomoz, hanem egy rituális fõfelügyelõ. Tudok is egy ilyen régi esetrõl, amelyeiket még nem filmesítették a holivúdban zsidó filmesek.
Nagyon jól végezhetik a dolgukat, mert nem szivárognak ki részletek a rituális eseményekrõl. Mert õk felügyelnek a részletekre. Most már , itt az informatika világában átképezték öket virtuális felügylõkké. Náluk is követelmény a mihama-rabbi E-lõ-képzettség.
# | postaimre postaimre - 2012 04 20 ¦ 11:50:41
Salgó László múltja
Political Capital



2002.07.11., 14:23 2006.10.15., 11:12 267

Salgó Lászlóról az ORFK új vezetõjérõl kiderült III/I-es hírszerzõi múltja. A Fidesz számára ügynöki múltja és törvénytelen intézkedései miatt elfogadhatatlan személlyé vált Salgó László országos rendõrfõkapitány - jelentette ki Pokorni Zoltán a párt elnökségi ülését követõ sajtótájékoztatón. A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: Magyarország államformájáról korábban talán tévesen állapították meg, hogy az részvénytársaság, ma már inkább azt lehet mondani, a hálózatok kormányának országa. Lamperth Mónika arra a kérdésre válaszolva, volt-e Salgó László, az ORFK vezetõje III/III-as ügynök, és tudták-e ezt kinevezésekor elmondta: tisztában volt a tábornok szakmai múltjával.

Salgó Lászlóról az ORFK új vezetõjérõl kiderült III/I-es hírszerzõi múltja. A Fidesz számára ügynöki múltja és törvénytelen intézkedései miatt elfogadhatatlan személlyé vált Salgó László országos rendõrfõkapitány - jelentette ki Pokorni Zoltán a párt elnökségi ülését követõ sajtótájékoztatón. A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: Magyarország államformájáról korábban talán tévesen állapították meg, hogy az részvénytársaság, ma már inkább azt lehet mondani, a hálózatok kormányának országa. Lamperth Mónika arra a kérdésre válaszolva, volt-e Salgó László, az ORFK vezetõje III/III-as ügynök, és tudták-e ezt kinevezésekor elmondta: tisztában volt a tábornok szakmai múltjával. Közölte, hogy Salgó László elemzõ tisztként dolgozott, nem volt ügynök, hanem az ügynöki jelentések regisztrálásában, továbbításában és kódszámmal ellátásában mûködött közre. Megjegyezte, hogy ezzel az elõzõ belügyminiszterek - köztük Pintér Sándor - is tisztában voltak.

Összefoglaló

Salgó Lászlót támogató érvek:
- Salgó szakmai múltjának minden részletét ismerte minden belügyminiszter, akivel eddig alkalma volt együtt dolgozni: Horváth Balázs, Boross Péter, Kónya Imre, Kuncze Gábor, Pintér Sándor - jobboldaliak és 'ballibek' egyaránt
- Salgót pár hónapja éppen a Fidesz-kormány nevezte ki Tolna megyei rendõrfõkapitánynak

Salgó Lászlót kritizáló érvek:
- Salgó hírszerzõi múltjából következõ zsarolhatóság miatt alkalmatlan a rendõrfõkapitány tisztségére
- Salgó nem maradhat az ORFK élén, mivel a titkos ügynöki múltja akadályozhatja a rendõrség munkájához szükséges nemzetközi együttmûködést
- Salgó 1985-ben makói rendõrkapitányként a Történeti Hivatal dokumentumai szerint napi operatív információs jelentést készített Lezsák és más írók tevékenységérõl


Salgó László országos rendõrfõkapitány: (In: Lindner András, Horváth Zoltán: Salgó László országos rendõrfõkapitány, HVG, 2002. június 27 .) "úgy történt, hogy a rendõrtiszti fõiskolán angolul tanultam, és - tekintettel arra, hogy a hírszerzés nyelveket beszélõ fiatalokat keresett - megkerestek engem is. Én pedig úgy éreztem, hogy ez olyan terület, ahol - mivel mindig kitûnõ voltam - még a legjobbak közt is a legjobb lehetek. (...) amit ott tanultam, nyelvet, szituációs elemzéseket, az emberi lélek árnyaltabb megismerését, azt mind életem fontos részének tartom. (...) Miután nyelveket beszélõ embert nagyítóval sem találtak, így én ott a Csongrád Megyei Rendõr-fõkapitányságnál néhány évig kémelhárítással foglalkoztam. Azt követõen 1983-86 között értékelõtiszt lettem, így a megyei fõkapitánynak s a helyettesének készítettem elõ éves összefoglaló jelentéseket, kriminálstatisztikai elemzéseket".

Pokorni Zoltánt (In: A Fidesz szerint a kormányfõ után már az országos rendõrfõkapitány is alkalmatlan, Magyar Hírlap, 2002. június 27.) "Fidesz számára ügynöki múltja és törvénytelen intézkedései miatt elfogadhatatlan személlyé vált Salgó László országos rendõrfõkapitány. (...) most, hogy Salgó Lászlóról kiderült III/I-es hírszerzõi múltja, érthetõ, miként foglalhattak le 'törvénytelen módon, az ügyészség figyelmeztetése ellenére iratokat a Fidesz kampánycégénél. (...) Salgó hírszerzõi múltja a feladatra alkalmatlanná teszi: 'a rendõrfõkapitány zsarolhatósága miatt. A Fidesz elnöke utalt rá: a Medgyessy-kormány éppen egy hónapja lépett hivatalba. A Fidesz politikusának megfogalmazása szerint ez alatt az egy hónap alatt az ország 'visszaesett a múlt posványába, amit a volt ügynökök, hálózati emberek, besúgók, kémek hoztak vissza'".

Salgó László országos rendõrfõkapitány közleménye szerint (In: Kis Ferenc: Ügynök volt az elsõ számú rendõr is, Magyar Nemzet, 2002. június 28.) "szolgálati idõm teljes tartama alatt pontosan ismerték az arra illetékesek életrajzi adataimat". Salgó nyilatkozatában beismerte: "1974-1977 között a BM tisztjeként hírszerzéssel foglalkozott, majd pályát módosított, és a Csongrád Megyei Rendõr-fõkapitányság hivatásos tisztjeként dolgozott. Eközben 1977-tõl 1983-ig a megyei fõkapitányságon belül a III/II-es osztályon volt elhárítótiszt, majd 1987-ig értékelõ tiszti feladatokat látott el".

A Fidesz szerint Salgó nem maradhat az ORFK élén (u.o.), "mivel a titkos ügynöki múltja akadályozhatja a rendõrség munkájához szükséges nemzetközi együttmûködést".

A Magyar Hírlap szerint (Salgó tábornok, Magyar Hírlap, 2002. június 29.) "meglepõ lett volna, ha az elmúlt napok fölajzott ügynökhangulata után az ellenzék nem köt bele Salgó László rendõr tábornokba is, miután köntörfalazás nélkül beszámolt szakmai életútjáról. És még meglepõbb lett volna, ha megint nem lehetünk tanúi tudatos félremagyarázásoknak, ferdítéseknek. Salgó tábornok egyebek között elmondta, hogy kijárta a rendõrség hírszerzõtanfolyamát, de a szimatolómunkát már nem vállalta, más beosztást kért. Ebben a munkakörében pedig kémelhárítói feladatokat is ellátott. Ilyen egyszerûen mondta, szépítés nélkül. De mindez elég volt Pokorni Zoltánnak és a Fidesz más vezetõinek arra, hogy nyomban 'Salgó-ügy' legyen, amelyben az õ tolmácsolásukban immár mindennek más az értelme. A rendõrtiszt 'ügynök', 'spicli' és még ki tudja, mi, méltatlan az országos fõkapitányi sarzsi betöltésére. Pokorni szellemi fõnökére, Orbán Viktorra is rálicitált, mert köztársaságunk szerinte immár nem is részvénytársaság, hanem fõcsoportfõnökség, hálózat. Kiváló jelszó, amelyet aztán buzgón lehet ismételgetni, nem kis károkat okozva még önmaguknak is. A gond azzal kezdõdött, hogy az ellenzék Salgó tábornokban emberére talált, aki tud riposztozni. Fölidézni például, hogy szakmai múltjának minden részletét ismerte minden belügyminiszter, akivel eddig alkalma volt együtt dolgozni: Horváth Balázs, Boross Péter, Kónya Imre, Kuncze Gábor, Pintér Sándor - jobboldaliak és 'ballibek' egyaránt. És emlékeztetni tudott arra, hogy az õ munkájára minden korábbi és mai kurzusnak szüksége volt. Amíg politizálási szándék nélkül szolgálta a Fidesz-MDF kormányt is a közbiztonság védelmében, nem volt semmi baj vele, de most, hogy a mai baloldali kormánytól fogadta el a sarzsit, egyszerre csak úgy 'ügynök' lett, akivel 'kísért a múlt'. Ne egyszerûsítsünk, nem szimplán propagandáról van szó. A kulcsszó is Salgó tábornoktól származik. Idézte Pokorni Zoltánnak az egyik mondatát: 'A rendõrség a mi bõrünkre vadászik' - így a Fidesz-elnök, vagyis közremûködik a gyanított anyagi visszaélések föltárásában. Hogyne volna hát ellenség az ilyen tábornok..."

Tanács István szerint (Móres, Népszabadság, 2002. július 1.) "Pokorni Zoltán elolvasta a HVG-ben az országos rendõrfõkapitánynyal közölt interjút, amelyben dr. Salgó nemcsak hogy nem tagadja kémelhárító múltját, hanem még hangsúlyosan hivatkozik is rá - mindjárt meg is vonta tõle a Fidesz a bizalmát. Amikor mondták neki, hogy ezt a kémelhárítót pár hónapja éppen a Fidesz-kormány nevezte ki Tolna megyei rendõrfõkapitánynak, és hogyhogy akkor még megbíztak benne, Pokorni azt felelte: azok nem õk voltak, hanem valami Pintér nevû. Akit érdekel, hogy ez a Pintér miért bízott meg Salgóban, az keresse meg õt magát, és kérdezze meg tõle. Úgy tûnik, a Fidesz elnöke már nem is emlékszik, ki az a Pintér, meg hogy mi közük volt hozzá, amíg nem hágtak ekkora erkölcsi magaslatokra. A következetes jobboldali logika szerint Medgyessyben az az erkölcstelen, hogy letagadta a fõcsoportfõnökséget, Salgóban viszont éppen az, hogy sosem csinált titkot belõle. Persze erkölcstelen itt a nép is: egy közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 69 százaléka úgy nyilatkozott, hogy Medgyessy Péter ne mondjon le kémelhárító múltja miatt. Mivel vannak véleményformálók liberális körökben is, akik ennek az ellenkezõjét gondolják, itt is felmerül a kérdés: mi a helyzet, ha a közvélemény nem akar hallgatni a véleményformálókra? Ilyen esetben lehet-e a népnek igaza, és következik-e ebbõl valami? Vagy inkább úgy áll a helyzet, hogy akkor még igaza volt a népnek, amikor kiszavazta Orbánt a hatalomból, de most, amikor a nép azt akarná, hogy a Medgyessy ne magyarázkodjon reggeltõl estig, hanem kormányozzon, már nincs neki igaza?"

Mészáros Tamás: (A Salgó-abszurd, 168 Óra, 2002. július 4.) "láttam Salgó Lászlót, az országos rendõrfõkapitányt, amint épp egy héttel ezelõtt egy reggeli tévémûsorban mintegy mellékesen elmesélte, hogy 1974 és 1977 között hírszerzõkiképzést kapott, majd 1983-ig kémelhárító volt Csongrád megyében. Jóllehet a beszélgetés a tábornok egész eddigi életpályáját felölelte, és legfõképpen választott hivatásának személyes vezérelveirõl szólt, nem kellett különös éleslátás ahhoz, hogy az ember felismerje: aligha véletlen egybeesés, hogy a fõkapitány éppen most, a Medgyessy-ügy idején nyilatkozik a múltjáról. Úgy tetszett, mintha Salgó elébe akarna menni a nemsokára várható ellenzéki támadásnak; talán megtudta, mire készülnek ellene, talán úgy gondolta, mindenesetre jobb, ha megelõzi õket".

Mészáros szerint "a fõkapitány tökéletesen, már-már feltûnõen nyugodt volt azon a reggelen. És annak mutatkozott késobb, az Aktuális adásában is. Semmi magamentséget, semmi kétértelmû bizonykodást nem hallhattunk tõle. Egyszerûen és tényszerûen elmondta, mikor mit vállalt, mit végzett - majd nem minden rátartiság nélkül, emelt fõvel közölte, hogy valamennyi életrajzában, pályázati anyagában feltüntette szolgálati adatait, mindenkori felettesei pedig mind a mai napig a teljes szakmai életrajza ismeretében tartottak igényt szolgálataira. Az ember óhatatlanul arra gondolt, nohát, itt van ez a múltból 'átívelt' rendõrtiszt, akinek a rendszerváltás után mindahány belügyminiszter, tehát Horváth, Kónya, Boross, Kuncze és Pintér urak egyaránt egyengették a karrierjét, mígnem Lamperth Mónika jóvoltából most pályája csúcsára érkezett - tessék, ezzel kezdjenek valamit a Fidesz ádáz Savonarolái, ha tudnak".

Mészáros szerint "Salgó ellen átgondolatlanul, mondhatni mohón beindított hecckampány azonmód leleplezte, milyen álságos a Fidesz 'morális' propagandája. De még valamit nyilvánvalóvá tett. Megmutatta, hogy ha rajtuk múlna, az önös politikai praktikum jegyében nem ismernének korlátokat mindazok diszkreditálásában, akik kényelmetlenek a számukra - és életkoruknál fogva valamilyen szerepet vállaltak a 'létezõ szocializmus' évtizedeiben. Ha ugyanis egy profi rendõrnek váratlanul minden további nélkül terhére írható, hogy szükségképpen végigjárta a szolgálat különféle fajtáit, és elsajátította azok képzési metódusait, akkor nincs megállás. Azontúl csupán politikai pragmatizmus kérdése, hogy mindazok közül, akiknek a rendszerváltás nem törte ketté a szakmai pályafutását, kiket és mikor minõsíthetnek visszamenõleg is szalonképtelennek".

Balsai István az MDF frakcióvezetõje szerint (In: Varga Gergely: Az MDF újabb fehér foltot talált Salgó fõkapitány múltjában, Magyar Hírlap, 2002. július 5.) Salgó László országos rendõrfõkapitány 1985-ben makói rendõrkapitányként "a Történeti Hivatal dokumentumai szerint napi operatív információs jelentést készített Lezsák és más írók tevékenységérõl, amelyben az ellenséges ellenzék képviselõiként tüntette fel Lezsák mellett Csoóri Sándor, Ilia Mihály, Baka István, Nagy Gáspár és Zalán Tibor írókat. Mint mondta, a jelentésben az információ forrását megbízhatónak és ellenõrzöttnek nevezték, a tartalmát viszont nem ellenõrzöttnek. A megbízhatóságot Salgó jelentette, akinek ebben az idõben már Makó rendõrkapitányaként kellett volna dolgoznia, azonban úgy látszik, ez csak fedõ munkahelye volt - fogalmazott Balsai. Hozzátette, a napi operatív jelentéseket a belsõ elhárítás munkatársai készítették, amely korántsem azonos a Salgó által több nyilatkozatban is elismert kémelhárítással. A frakcióvezetõ szerint nem tévedett Pokorni Zoltán lemondott Fidesz elnök, amikor korábban azt mondta, részvénytársaság helyett hálózati kft.-vé kezd átalakulni a jelenlegi hatalom. Kiemelte, a Salgó hivatalba lépését követõ nyilatkozatai nem egyeznek a most napvilágra került dokumentumok tartalmával. Az MSZP és az SZDSZ szerdán azt mondta, hogy le kell zárni a múltat, és a jövõvel kell foglalkozni, ami szép kijelentés, de csak akkor lehetséges, ha mindenki feltárja rendszerváltás elõtti tevékenységét. Balsai hangsúlyozta, ragaszkodnak a Medgyessy Péter múltjával foglalkozó vizsgálóbizottság létrehozásához, de ehhez hosszabb idõre van szükség, mint amit a kormány támogat".

Tar Zsuzsanna, Czirják Imre szerint (Kihagy Salgó László emlékezete?, Magyar Nemzet, 2002. július 6.) "Salgó László országos rendõrfõkapitány az Origónak kijelentette: soha nem szerzett adatokat és nem dolgozott a III/III-as csoportfõnökségnek. Ugyanakkor elmondta, hogy értékelõ tisztként 'átmehettek' rajta olyan iratok, amelyeket a III/III-as és más szolgálatok szereztek. A Heti Válasz tegnap olyan dokumentumot hozott nyilvánosságra, amelyet a III/III-as csoportfõnökség készített, és az irat alján a jelenlegi fõkapitány neve olvasható. Az irat 1985-ben keletkezett; benne Lezsák Sándor jelenlegi MDF-es képviselõ megfigyelésérõl és tevékenységérõl olvasható néhány sor. Az irat megemlíti még Csoóri Sándort, Baka Istvánt és az irodalmi élet más szereplõit is. Salgó közölte: nem emlékszik a jelentésre, nem ismeri a forrást sem, és a jövõben nem is kíván foglalkozni a témával".
# | postaimre postaimre - 2012 04 20 ¦ 11:51:59
Leszavazták a belügyminiszter rendõrkapitányát
2012, április 19 - 18:26


Nem fogadta el a VIII. kerület fideszes többségû közgyûlése a kerület rendõrkapitányának, Salgó Lászlónak a 2011. évi beszámolóját. Kocsis Máté, a kerület fideszes polgármestere és az Országgyûlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának az elnöke is nemmel szavazott, és ugyanígy tett a Jobbik képviselõje, Pintér Attila is. Az MSZP és az LMP politikusai azonban kielégítõnek találták a beszámolót, így elfogadták azt.

Pintér Attila a bûnözési statisztikákkal kapcsolatban kérdezte a rendõrkapitányt. Emlékeztette arra, hogy 2010-hez képest egyes bûncselekmények száma jelentõsen megnövekedett. Példaként említette, hogy a kerületben 2010-ben csak 35 rablást követtek el, míg 2011-ben már 170-et, ami közel 500 százalékos emelkedést jelent! De jelentõsen megugrott a kábítószerrel való visszaélések száma is.

Salgó László úgy válaszolt, hogy a munkáját lelkiismeretesen végzi, de nem állnak rendelkezésére összehasonlító statisztikák, illetve csak 2011-tõl rendõrfõkapitány.

Kocsis Máté, a kerület polgármestere is kritikával illette Salgó munkáját. Elmondta: maga is úgy érzi, hogy romlott a közbiztonság, annak ellenére, hogy mindent megadtak a rendõrségnek - anyagi forrásokat, gépkocsikat, illetve segítették a rendõrök lakáshoz jutását is. Kitért arra, hogy a prostitúció újra burjánzik a kerületben, annak ellenére, hogy korábban sikerült azt visszaszorítani.

Pintér Attila arra volt kíváncsi, hogy hány rendõr, illetve hány járõr van a VIII. kerületben. Salgó László válaszában elmondta, hogy 250-300 fõ a kerület rendõri állománya, és 14 járõr áll rendelkezésre, egy idõben azonban csak 6 kocsi van kint az utcákon, többnyire 1 rendõrrel.

A Jobbik politikusa azt javasolta, hogy mûködjenek együtt a VIII. kerület biztonsági szolgálatának járõreivel, az úgynevezett Jófiúkkal. Azt tanácsolta, hogy a Jófiúk közösen járõrözzenek a rendõrséggel. Ez szerinte több szempontból is hasznos lenne, ugyanis így eredményesebben tudnák használni a Jófiúk négy terepjáróját, a rendõr nem egyedül lenne, továbbá intézkedni is hatékonyabban lehetne.

Salgó László erre úgy válaszolt, hogy csak a BRFK köthet ilyen megállapodást, neki erre nincs lehetõsége.

A rendõrkapitány beszámolóját a Fidesz-frakció, Kocsis Máté, illetve a jobbikos Pintér Attila nem fogadta el.

barikad.hu
# | postaimre postaimre - 2012 04 20 ¦ 11:52:37
Koncepció nélküli a kerületi kapitányok csereberéje?

hvg.hu
Sorban lecserélõdtek a fõvárosi kerületi kapitányságok vezetõi azóta, hogy Tóth Tamás irányítja Budapest rendõreinek munkáját. A cserék nagy része információink szerint egyszerûen azért történt, mert Tóth mindenhol a saját embereit akarja látni. Ennek ellenére akadt már olyan hû ember, akinek szintén távoznia kellett. Ez pedig szakmabeliek véleménye szerint azt jelzi, hogy a csereberékben semmi koncepció nincs.
Twitter

Egymás után kötött útilaput a kerületi rendõrkapitányok talpára tavaly július 1-jével való kinevezése óta Tóth Tamás, a Budapesti Rendõr-fõkapitányság (BRFK) vezetõje. Legutóbb az újpesti kapitánynak, Baranyi Róbertnek kellett távoznia, aki így nyugállományba vonult. Helyére egyelõre senkit sem találtak.
Még a korábbi éra cseréi

Tavaly január 20-ával három kerületnek is új kapitánya lett: a VIII. kerület élére Plánk Róbertet, II. kerületére Bucsek Gábort – aki a Nemzeti Nyomozó Iroda Szervezett Bûnözés Elleni Fõosztályának vezetõje volt – nevezték ki. Bucsek azonban nem sokáig maradt a II. kerületben, onnan átigazolt a Nemzetvédelmi Szolgálathoz. Plánk esetében pedig, mivel õ a VI. kerületi rendõrkapitányságot irányította, õt Bartus Zoltán váltotta. Szintén Tóth Gábor idején, 2007-ben került a VII. kerületi kapitányság vezetõi székébe Nagy Zoltán ezredes.

Tóth a kormányváltás utáni elõre lépésével megüresedett belvárosi kapitányi helyre Kõhalmi Zsolt került. Az alezredes a XVIII. kerületet hagyta hátra, ahova Kékesi András ezredes, a BRFK ellenõrzési szolgálat vezetõje került. A Tóth bûnügyi helyettesévé elõlépett Fülöp Valter ezredes, volt XII. kerületi rendõrkapitány székébe Farkas Csaba alezredes, a Budaörsi Rendõrkapitányság Közrendvédelmi Osztályának korábbi vezetõje ülhetett.

A második kör

A tavalyi önkormányzati választások után rögtön hat kerületben történt rendõrkapitány-váltás. A VIII. kerületi kapitányság irányítását az egykori országos fõkapitány fia, Salgó László õrnagy vehette át. A Ferencvárosba és a XVII. kerületbe Heves megyébõl érkeztek a kapitányok, az elõbbibe Lóczi Zsolt ezredes (a fõkapitányság volt bûnügyi igazgatója), az utóbbiba Kohári Péter alezredes, aki Füzesabony rendõri vezetését hagyta hátra ezért a beosztásért. Salgó László helyére, a XVI. kerületbe Terdik Tamás századost tette meg Tóth Tamás. A VIII. kerületbõl a XIX. kerületi kapitányságra számûzték Plánk Róbert ezredest, aki a mostani budapesti fõkapitány elõdje, Tóth Gábor embereként kezelnek. A kõbányai rendõrkapitányság élére pedig Tóth Béla ezredest, a BRFK Bevetési Fõosztályának korábbi vezetõjét nevezték ki. Mintegy másfél hónap múlva azonban a X. kerületi kapitányi székben már nem õ, hanem Gyetvai Tibor alezredes ült. Tóth Bélának állítólag azért kellett nyugállományba vonulnia, mert elõzõ beosztásában aggályok merültek fel munkájával kapcsolatban.

A harmadik forduló

A tavaly november 11-ével Heves megyei fõkapitánynak kinevezett volt angyalföldi kapitány, Ormossy Attila helyére Paál Péter György alezredes került. Változás történt a III. kerületben is, hiszen az óbudai kapitány, Markó Attila ezredes bekerült a BRFK Teve utcai központjába, miután õ lett a testület rendészeti igazgatója. Beosztását korábbi helyettese, Horváth Attila õrnagy kapta meg. A II. kerületbõl távozó Bucsek Gábor helyére Seres Ernõ õrnagyot tették. Szintén tavaly év végén távozott Krammer György ezredes, Zugló rendõrkapitánya. Feladatait idén február 1-jéig Fodor Ferenc százados, bûnügyi osztályvezetõ látta el, amikor is a kapitányság élére kinevezték Réti László alezredest, a szekszárdi rendõrkapitányság egykori bûnügyi vezetõjét. Idén január 1-jétõl pedig nõi rendõrkapitánya is van a fõvárosnak, miután a XX-XXIII. kerületben Répás Péter alezredest Makádi Katalin váltotta.

Akik maradhattak

Tóth Tamás nem mert hozzányúlni az I. kerületi rendõrkapitányhoz, Kesztyûs Rudolf ezredeshez. Ez talán nem véletlen, Kesztyûs ugyanis az elsõ Orbán-kormány idején a miniszterelnök tanácsadója volt, és a kormányváltás után került Buda központi városrészének rendõrsége élére. A kapitány erõs pozícióját mutatja az is, hogy bár a nyugdíjkorhatárt elérte, maradhatott a helyén, vezetõi megbízatását meghosszabbították.

Nem kellett távoznia a XI. kerületi kapitánynak, Balázs Norbertnek sem. Egyes vélemények szerint az alezredes nem igazán mutogatja magát, de szakmai tevékenységét nem is kérdõjelezik meg. A XV. kerületben is maradt a 2005 óta kapitány Galambos Ferenc alezredes. A XXI. kerületi fõrendõr, Nagy András alezredes is jól teljesíthet, hiszen személyét nem kezdték ki. Pedig Csepelre vetülhet a legnagyobb figyelem amiatt, hogy ott lakik az országos rendõrfõkapitány, Hatala József. A szomszédos kerület rendõrkapitányát, Strauss Zsolt alezredest sem állította fel a kapitányi székbõl a fõvárosi fõrendõr, amit a hvg.hu-nak azzal indokoltak, hogy szakmailag nem lehet kikezdeni a személyét.

Elõre megírt jegyzõkönyvek

Mindazonáltal – jegyezték meg forrásaink – egyik kapitány sem érezheti magát biztonságban a helyén, hiszen akadtak rendõrkapitányok, akik egyik percrõl a másikra értesültek arról, hogy leváltják õket. Úgy tudjuk, reggel hat órakor hívták fel a BRFK központi ügyeletérõl a volt kõbányai kapitányt, Ács Péter ezredest, Ferencváros egykori rendõri vezetõjét, Béres László ezredest, illetve a már említett Baranyi Róbertet is, hogy fél nyolcra Tóth Tamásnál kell lenniük. Ott közölték velük menesztésüket, azzal, hogy természetesen maradhatnak jóval alacsonyabb beosztásokban, például kerületi kapitányságok fõnyomozójaként. Erre az ajánlatra egyik rendõri vezetõ sem csapott le. Valószínûleg Budapest fõrendõre sejtette, hogy így lesz, ugyanis – információink szerint – elõre elkészített jegyzõkönyvet tett az érintettek elé, amelyben már ott állt, hogy nem fogadják el a felajánlott beosztást, hanem a nyugállományba vonulást választják.
# | zafir zafir - 2012 04 20 ¦ 12:08:30
Cserélgetni kell a kerületi kapitányságok vezetõit, nehogy kiismerjék magukat a környéken. Ez nem rendõri irányitás, hanem káosz. Bezzeg a kúria vezetését bebetonozták.
Az én kerületemben az elmúlt 20 év alatt meg nem tudom mondani, hány vezetõcsere volt. Talán az is számít, ha ellenzéki vezetésû a kerület, mert azokban nem bízik a kormány. Emiatt kell a járásokat is megszervezni. El sem tudom képzelni, hogy egy járás élére ne kormánypárti kerüljön.
# | postaimre postaimre - 2012 04 20 ¦ 12:19:57
Zafir, "ellenzéki" zsidó ez mind és hol az egyik kap többet, hol a másik. A nemrég lecserélt BRFK vezér Tóth Gábor is a kapcsolataiból él, amit úgy épített ki, hogy megismerhette a zsidómaffiát és beépülhetett. A szívesség ugye szívesség.
Érdeke, de Hataláról mély csend van, ahogy az álPinyót is dudják rendesen.
# | turulcsalád turulcsalád - 2012 04 20 ¦ 12:24:59
Ugye aki 1910 ben született Salgo az nem
a 2011 ben javasolt elötte kém-hirszerzö stb
Salgo?(rabbiképzett 100 éves hogy az a magasságos kaporszakállu.....)
# | postaimre postaimre - 2012 04 20 ¦ 12:38:25
Turul, kapcsold át a váltót a szürkében, hogy ne láss szürkébben! Hát persze, hogy nem az, hanem egy másik nem az.
# | zafir zafir - 2012 04 20 ¦ 12:42:23
Igazad van Imre. Megfeledkeztem arrõl, hogy ezek egy metszett tõrõl fakadtak.
Most csak egy vezetõ beosztású személyt vizsgáltunk felületesen . Mégis mennyi mocsok derült ki. Megdöbbentõ, mennyi szemét van a felszín alatt. És felette is. Mikor lesz itt tiszta közélet és korrupció mentesség? Talán soha.
Itt van ez a Leisztinger-ügy is! Hogy tudtak ezek rövid idõ alatt ekkora vagyonra, befolyásra szert tenni? A nép meg nyomorog.
http://index.hu/b...sztingert/
# | hitlerszalonna hitlerszalonna - 2012 04 20 ¦ 13:02:52
Mit mondott Salgó? Hogy lelkiismeretesen végzi a munkáját. Látszik is. A kerületi rablásokat át is lehet nevezni rabbilásoknak, ha 500%-os a növekedés. Még megérjük hogy kipában fognak igazoltatni a rendõrök, vagy átszabják a sipkájukat fekete széles karimájúra és abban büntetnek ja igen

Hozzszls kldse

Hozzszls kldshez be kell jelentkezni.
Generlsi id: 1.11 msodperc
95,852,902 egyedi ltogat